"Материалите за експозицията са събирани през последните три години от екип изследователи от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей /ИЕФЕМ/", обясниха гл. ас. д-р Яна Гергова и гл. ас. д-р Мариянка Борисова от ИЕФЕМ-БАН.

Екипът от учени е обиколил 80 града в 16 страни в Европа и в няколко щата в САЩ. Срещнали са се с представители на над 300 неделни училища, танцови формации, посолства и консулства, културни институти и центрове, дружества и асоциации, хорове, български магазини и ресторанти, медии, както и с отделни артисти.

Чрез снимки и предмети е представена дейността на основаните и поддържани от българските емигранти в Европа и САЩ организации, свързани с опазването, предаването и популяризирането на културното наследство.

"Това е най-голямото проучване на българските общности зад граница, правено досега в българската наука", обясняват учените.

Изложбата илюстрира моделите на съхранение, предаване на следващите поколения, обогатяване, трансформиране, промотиране и популяризиране на различни елементи на културното наследство, сред които ключови са българският език, православието, официалният и традиционният календар, обичаите, народната музика и танци, българската литература и книжнина, храната, паметниците на именити българи.
Изложбата "Културно наследство на българите в миграция" е резултат от работата по проекта "Културно наследство в миграция. Модели на консолидация и институционализация на българските общности в чужбина", финансиран от фонд "Научни изследвания" към Министерството на образованието и науката.