Те са от над 20 висши училища и научно-изследователски центрове, както и изследователи от музеи, от Държавния архив, учители, докторанти и студенти.

Международното участие ще бъде от университета в Нови Сад (Сърбия), Югозападния държавен университет в руския град Курск и университета "Мария Кюри-Склодовска" в град Люблин (Полша).

Конференцията е организирана в пет научни секции - "Михаил Арнаудов - личност, творчество, идеи", "Фолклор и етнология", "Културология", "Литературознание" и "Езикознание".

За първи път в историята на Арнаудовите четения е предвиден отделен панел в секция "Фолклор и етнология" на тема "Завръщания, (пре)откривания, изобретявания при производството на селскостопански продукти и храни", в който ще участват научни работници от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН.

Пленарни доклади ще изнесат проф. Пенка Радева от Великотърновския университет и доц. Руси Русев от Русенския университет съответно на теми - "Съвременната българска разговорна реч на границата на ХХ и ХХI век" и "Арнаудовите четения и предизвикателствата към българската филологическа наука през ХХI век".

Десетото издание на "Арнаудови четения" е посветено на 50-годишнината от създаването на Катедрата по български език, литература и изкуство в Русенския университет.

Началото на международния научен форум се поставя през октомври 1998 година. Тогава по инициатива на Катедрата по български език и литература се организира конференция, посветена на 120 години от рождението на акад. Михаил Арнаудов.