Критичните участъци са при километър 456 /в района на Бръшлян/ и от километър 564 до километър 566 /в района на остров Белене – над Свищов/.

Това съобщи капитан Цончо Цонев, началник на Отдел „Контрол на корабоплаването“ при Дирекция „Речен надзор“ – Русе към Агенция „Морска администрация“ пред "Фокус".

Към момента няма заседнали плавателни съдове. Навигацията се осъществява нормално.

Издадено е разпореждане от директора на „Речен надзор“ относно максимално допустимото газене на корабите в праговите участъци от Дунав. При критичните участъци корабите трябва да минават с газене на не повече от 2,20 – 2,30 метра.

Дълбочините в отделните участъци са обявени на интернет страницата на Агенцията на проучване и поддържане на река Дунав. На база на тях трябва да се определя и газенето на плавателните съдове.

Всеки трябва да си направи сметката, така че да не засяда. Такива дълбочини в момента има не само в България, допълни Цончо Цонев.

Той посочи, че в момента има подобрение на фарватера в праговите участъци.

"Фарватерът е по-изправен и не затруднява вече толкова предвижването. При Белене имаше една крива. Реката трябваше да се пресича перпендикулярно. Сега участъкът е прав и това дава възможност да се преминава по-спокойно“, посочи капитан Цончо Цонев.

Прогнозата е в следващите дни нивото на река Дунав да се покачи. Тази сутрин измереното ниво при Русе е 45 сантиметра, а при Свищов – 61 сантиметра.