Той е издигнат по повод и в чест на идването в Русчук на султан Махмуд II, съобщават от Регионалната библиотека "Любен Каравелов".

Според историци този паметник е и единствен в България от времето на Османската империя.

Паметникът в Русе е за султан Махмуд II, който е предприел обиколка, за да инспектира крепостите от отбранителния четириъгълник на империята - Русчук, Силистра, Варна, Шумен.

Визитата преминава тогава при изключителна тържественост. Султанът е посрещнат извън градските порти на Русе. Той оглежда войската, дава вид на задоволство, поема пушката на един войник и я хвърля на земята. Това е знак, който определя мястото на бъдещата колона.

Тя е изградена през 1837 г. и представлява каменен пиедестал с мраморна колона и хвалебствен текст, съчинен от султанския калиграф Мустафа Иззет, припомнят от библиотеката.

Кой е султан Махмуд Втори?

Махмуд II е 30-ият султан на Османската империя от 28 август 1808 до 1 юли 1839 г. Роден на 20 юли 1785 г. в Константинопол. Умира от туберкулоза. Идва на власт в резултат от братоубийство на султан Мустафа IV.

Управлението на Махмуд II бележи началото на края на Османската империя, който настъпил по-рано от век след смъртта на този султан. Започва да провежда т.нар. реформи на Махмуд II. Той успява да реформира и изведе държавата от смутното кърджалийско време от края на XVIII век и началото на XIX век.

През 1826 г. по негова заповед е ликвидиран еничарският корпус. Премахва остарялата тимарска система. Създава Министерски съвет на мястото на Дивана. Неговото реформаторско и революционно за ориенталските представи и възприятия управление бележи "началото на края" на Османската империя и династия. На Веронския конгрес, последвал Виенския, е дефиниран като казус източния въпрос касаещ наследството на "болния човек" край Босфора. Наследен е от синовете си Абдул Меджид I и Абдул Азис, управлявали империята до избухването на Априлското въстание в българските земи.