За разлика от България, където изгарянето на остатъците от земеделски култури е напълно забранено, в Румъния е позволено при определени обстоятелства, след издаване на три становища от различни институции и финално одобрение от тяхна Агенция по околна среда. Това стана ясно по време на българо-румънската комисия по земеделие между Русе и Гюргево, предаде БГНЕС.

Темата бе дискутирана по искане на РИОСВ-Русе, тъй като при вятър саждите и пушекът от румънските стърнища идват към Русе и предизвикват замърсяване на въздуха.

Разрешителните за изгаряне на стърнища в Румъния се издават само в определени случаи – най-често, когато земеделските култури са заразени с болестотворни организми.

„Помолихме в случаите, когато се издават такива разрешителни, първо да ни уведомяват за това и второ, вътре да се включи една клауза, в която при климатични условия, които биха засегнали нашата държава и нашия град, такова нещо да не се извършва. Т.е. изгарянето да бъде строго контролирано на място. Колегите от Гюргево се съгласиха с това", обясни директорът на РИОСВ-Русе Лилия Атанасова.

"По отношение на по-строгия контрол, защото те си признаха, че имат проблем с изгарянето на стърнищата като най-лесна практика за третиране на остатъците от жътвите, бе поет ангажимент да бъде сезиран техният областен управител, респективно институциите, и чрез полицейските управления в съответните населени места да се създаде форма на контрол“, уточни шефът на РИОСВ.