Ако гражданин или едноличен търговец посегне на пластмасова кофа за боклук, санкцията е 100 лв. Това предвижда Наредба номер 15 за управление на дейностите с битови, строителни и масово разпространени отпадъци в общината, съобщиха от кметската управа.

Целта е да не се унищожават безнаказано съдове за смет и да се замърсяват частни имоти или обществени територии. Наредбата определя как ще се събират разделно отпадъците от хартия, картон, метали, пластмаси и стъкло.

При строителство и незаконно съборени сгради фирмите и собствениците ще почистват и извозват за тяхна сметка. Ако се осуети проверка на РДНСК, глобата е 500 - 1000 лв. Санкцията ще скочи до 5000 лв. при неизпълнено предписание от граждани, а фирмите ще плащат до 10 000 лв.

Миналата година Община Русе започна рекултивацията на една от препълнените 2 клетки за твърди битови, производствени, строителни и опасни отпадъци в регионалното депо. Обществената поръчка за над 2 млн.лв. без ДДС спечели фирма "Берус" ООД. Парите бяха осигурени от местния бюджет и събраните отчисления по Закона за управление на отпадъците.

Клетка номер 2 светва на червено, след като за 8 г. събира 664 878 т твърди битови отпадъци. Боклукът отговаря на прогнозните количества на проекта, с който е изградено депото. С откритата инсталация за преработка на строителни отпадъци пък бяха премахнати незаконните сметища.

Сепараторът намали таксите за депониране в депото от 24 лв./т на 8 лв. тона. Иначе такса смет в крайдунавския град трябваше да скочи двойно заради отчисленията към екоминистерството.