Близо 30 земеделски производители от цяла Северна България участваха в срещата, пише arenamedia.net.

По проекта вече е създадена първата установка за анализ - симулатор за ерозионни валежи. На тази основа може да се определят капацитетните възможности на конкретно земеделско поле да задържа вода след прилагане на съответната технология за обработка на почвата.

Още през тази година започва провеждането на експерименти с иновативна технология за опазване на почвите. За целта са подбрани 15 фермери от Североизточна България, за да се приложат и сравнят класическата технология за отглеждане на слънчоглед и царевица с иновативната.

Две трети от оборудването, необходимо за експериментите, вече е доставено по проекта. Резултатите от анализите земеделските производители ще следят на специален сайт.

Финансирането на стойност 615 000 лв. осигурява Фондация „Америка за България“. Управляваща институция е Русенският университет, който работи в партньорство с Университета Корнел, САЩ, Института по почвознание, агротехнологии и защита на растенията „Н. Пушкаров“, София, Представителния офис на компания „Джон Диър“ в Русе, и русенската Областна Дирекция по земеделие.