Хората са събрали близо 700 подписа с искане общината да не реализира  проекта, предаде БГНЕС

По думите им, те са готови да се противопоставят дори с жива верига, ако нито една институция не уважи мнението им.

В квартала и сега има доста роми, но живущите казват, че са успели да постигнат някакво разбирателство и баланс в отношенията.

Настаняването на нови представители на малцинството, според местните, ще доведе до напрежение и конфликти.

Русенци от жк "Родина 3" се притесняват от кражби, скандали и нарастване на престъпността.

Според тях е най-добре ромите да бъдат обособени в отделен район, за да не се превърне кварталът в гето. Те са внесли подписката си и в общината.

Зам.-кметът по устройство на територията Димитър Наков обясни, че още преди две години районът е определен за социална зона, според интегрирания план за градско възстановяване и развитие.

Правено е и обществено обсъждане, където е било обяснено, че в зоната ще има изграден жилищен блок за социално слаби русенци и представители на малцинствата.

Заедно с това се предвижда облагородяване на квартала, изграждане на детска ясла, паркинг, фитнес на открито, детска площадка.

Във въпросния блок, който бъде на четири етажа и с два входа, ще бъдат настанявани нуждаещи се, които не могат да се ползват от условията на общинските жилища.

"Теренът още преди време е бил определен за изграждането на общински блок, така че това не би трябвало да бъде изненада за хората от квартала", коментира Димитър Наков.

По думите му в момента се изготвя работен инвестиционен проект, за да може при отварянето на мерките по оперативните програми, общината да кандидатства за финансиране. 

"Преди това ще има ново обществено обсъждане, така че гражданите ще могат да изразят мнението си. Засега строителство няма, а има само проектиране", обясни още зам.-кметът.