Това съобщиха инициаторите от сдружение "Център Динамика", предаде БГНЕС.

В крайдунавския град вече има изграден Център за подкрепа на деца и семейства в кризи, където проблемните семейства ще могат да бъдат консултирани от специалисти. Целта е най-вече да се защитят максимално интересите на децата.

Вече са налице и първите добри практики - за последните 6 месеца от 17 консултирани съпрузи има две семейства, които са избегнали развода и са постигнали съгласие помежду си с необходимите компромиси.

Специалистите споделят, че въпросният Мюнхенски модел в последните 10 години се прилага доста успешно в Германия, но това е възможно поради законодателството там.

За да бъде ефективен и у нас, е необходима промяна в Семейния кодекс, където трябва да има т.нар. адвокат на детето. Най-вече трябва да се промени мисленето и манталитета на българите.

"Голяма част от семействата, които са започнали процедурите по развод, разсъждават, че щом са си платили и са наели адвокат, то трябва да стигнат до края и да получат желания развод на всяка цена, без да се интересуват какво ще коства това на детето в семейството", сподели Деана Димова от "Център Динамика".

Предстои новата методика за преодоляване на семейни кризи да бъде вмъкната в учебния процес на студентите от РУ"Ангел Кънчев".